Туреччина є стратегічним мостом між Європою та Азією, завдяки чому має доступ до ринків Близького Сходу, Європи та Північної Африки. Її географічне положення забезпечує переваги для логістики, транспорту та великої торгівлі.
Це одна з найбільших економік Європи з великим внутрішнім ринком, розвиненою інфраструктурою, енергетикою, низькими витратами на робочу силу та нерухомість.
В останні роки в юрисдикції були зроблені кроки для спрощення процедур реєстрації бізнесу та покращення ділового клімату, що включало зниження бюрократії, покращення правової системи та стимулювання іноземних інвестицій.
У сукупності всі ці фактори роблять Туреччину привабливою юрисдикцією для реєстрації компанії та розвитку бізнесу, пропонуючи широкий спектр можливостей та потенціалу для успіху багатьох видів діяльності.
У Туреччині створення підприємств регулюється такими законодавчими актами:
У Туреччині можна відкрити кілька видів фірм, і вибір певного типу залежить, насамперед, від цілей та потреб інвестора. Основні види компаній, які можна створити у Туреччині:
Нерезидентами найчастіше інкорпоруються Товариства з обмеженою відповідальністю та Акціонерні товариства, які надають гнучкість у володінні та контролі компанією.
Туреччина має досить просту та поширену систему оподаткування – резидентні компанії сплачують податки від загальносвітового доходу, нерезидентні компанії – лише від місцевого доходу Туреччини. У свою чергу, фірма визнається резидентною, якщо має у Туреччині юридичну адресу чи місцеве управління.
Корпоративний податок – 20%. Сплачується з оптимізованого прибутку, тобто від доходів віднімаються операційні витрати. Для фінансового сектору (банки, страхові організації тощо) застосовується підвищена ставка 25%.
ПДВ - стандартна ставка 20%, решта залежить від категорії товару чи послуги (1%, 10%). При прийомі платежів з-за кордону ПДВ не оплачується, враховується лише під час роботи з турецькими компаніями. VAT звітність здається щомісяця.
Дивіденди – 15%. Дивіденди від турецьких фірм не підлягають оподаткуванню. Також є низка звільнень для іноземних дивідендів на підставі двосторонніх угод.
Роялті – 20%.
Важливо, що компанії сплачують податки, навіть коли не ведуть жодної діяльності та не отримують доходи. Таким чином, у Туреччині встановлені мінімальні внески податків, іноді їх називають гербові збори, які сплачують юрособи з нульовим балансом:
Країна має певні обмеження на роботу з валютою. Зокрема, регулюються правила та ліміти на обмін валюти для фізичних та юридичних осіб, встановлюються обмеження на володіння, продаж та передачу іноземної валюти для інвестиційних цілей. Крім того, валютні позики доступні лише для компаній, а всі операції між резидентами Туреччини мають проводитись у національній валюті.
Також, всі турецькі банки звітують за валютними операціями та рахунками в іноземній валюті.
Туреччина має великий арсенал договорів про уникнення подвійного оподаткування, що дозволяє значно знизити податкове навантаження. Так, підписані відповідні угоди з 87 країнами, зокрема з Україною.
Звертаємо увагу на деякі особливості реєстрації фірми Туреччини. Установчі документи, включаючи статут та протокол установчих зборів, мають бути підготовлені у формі нотаріального акта. Зазвичай місцевий нотаріус займається підготовкою та оформленням цих документів.
Після реєстрації юридичної особи в торговому регістрі Туреччини компанія має пройти процедуру податкової реєстрації та отримати ідентифікаційний номер платника податків (Vergi Kimlik Numarası) у податковій службі (Gelir İdaresi Başkanlığı).
Також варто знати, що після відкриття банківського рахунку в турецькому банку компанія має надати підтвердження відкриття рахунку до місцевої податкової служби.
Якщо ви хочете успішно відкрити бізнес у Туреччині та не переживати за документальне його оформлення та подальший супровід, звертайтесь за кваліфікованою допомогою наших юристів: +38098-737-88-88
Вартість реєстрації компанії у Туреччині визначається конкретно під кожний бізнес та його особливості, тому отримайте фінальну ціну у комерційній пропозиції після уточнення усіх деталей нашим юристом.